wtorek, grudzień 06, 2022

A może staż?

"Stabilizacja motylka - to szpilka

-Jan Sztaudynger

No właśnie. Może ktoś z Was zastanawia się, czy warto wyjechać na staż za granicę. Jest wiele powodów dlaczego warto to zrobić. Może przytoczę kilka z nich. Wyjazd pomoże w zbudowaniu CV naukowego oraz pozwoli na poznanie nowych ciekawych ludzi. Praca, często w wielokulturowym środowisku, rozwija nasze kompetencje miękkie, wzmacnia pewność siebie, bo poznajesz siebie.

Może powiesz: „tak, ale utrzymanie, szczególnie za granicą kosztuje”. Zdecydowanie, tak. Zawsze jednak możesz postarać się o zdobycie stypendium. Poniżej kilka linków, do których warto zajrzeć.

 https://www.mojestypendium.pl/

https://nawa.gov.pl/programy-nawa

https://www.thekf.org/kf/scholarships/about/

https://fulbright.edu.pl/

https://www.institutfrancais.pl/pl/nasze-dzialania

https://www.daad.pl/pl/stypendia/

 

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że na moim stażu nauczyłam się nowych technik, ale poznałam też fantastycznych ludzi. Oprócz prac w laboratorium miałam również czas na zwiedzanie przepięknego Monachium. Mój wyjazd odbył się w 2020 roku, czyli jedna wielka niewiadoma. Jednak pobyt na stażu DAAD nauczył mnie, że moje pierwotne plany można przebudować tak, aby zrealizować cel. Warto być elastycznym i otwartym, bo udało mi się doświadczyć bardzo pozytywnych rzeczy, których nie planowałam.
 
W ramach akcji #NowyRokZPolDoc zapraszamy Was do zaplanowania działań związanych z planowaniem stażu i pozyskaniem funduszy na stypendium. Zachęcamy do przejrzenia programów stypendialnych i przygotowania swojej karty A może staż?, która może stać się Waszym stażowym kompasem pomocnym w działaniu w roku 2021. Powodzenia!
 

Opracowała/przygotowała: Joanna Mucha, członkini ekipy PolDoc

U progu 2021 roku zapraszamy do udziału w akcji  #NowyRokZPolDoc. Przygotowaliśmy dla Was teksty związane z realizacją planów, spełnianiem naukowych marzeń, rozwojem i nabywaniem nowych umiejętności. Odwiedzaj nasz FunPage na Facebook’u i naszą stronę www, to jeszcze nie koniec!

Nie czekaj ani chwili dłużej...