wtorek, grudzień 06, 2022

SMART, czyli sprytny – jak wyznaczyć swoje cele, żeby zwiększyć szansę na ich osiągnięcie?

Początek roku sprzyja stawianiu sobie nowych wyzwań. Jest początek lutego, a Tobie znowu się nie udało wytrwać w postanowieniach? Jak sprawić, że osiągniesz to na czym Ci zależy? Jednym ze sposobów, który zwiększa szansę na osiągniecie celu jest metoda SMART. Pomaga w wyznaczaniu i realizacji planów. Co więcej, jest prosta do zastosowania i skuteczna. Mam nadzieję, że to zachęci Cię do zapoznania się z nią.

SMART - jest to akronim pochodzący od angielskich słów: Specific, Measurable, Attainable, Relevant, Time-bound.

To jaki ma być ten cel?

S (specific) – sprecyzowany, konkretny, prosty. To, co zakładasz musi jasne i jednoznaczne. Postanowienie „będę miał/a pieniądze na wakacje” nie spełnia tego kryterium. Skąd będziesz wiedział, że cel został osiągnięty oraz jak zweryfikujesz jego efekty? Powinieneś się jeszcze nad nim zastanowić. Jeśli założysz, że uzbierasz konkretną kwotę na tygodniowy wyjazd nad morze to spełniłeś wymogi pierwszego kryterium SMART.

M (measurable) – mierzalny. Postępy, które będziesz robił muszą dać się kontrolować czy weryfikować. Co miesiąc odkładasz pewną, taką samą kwotę na wyjazd? Świetnie! Dzięki temu, wiesz, że będziesz mieć wystarczająco dużo pieniędzy. Gdybyś coś tam wrzucił do skarbonki od czasu do czasu to nie będziesz miał takiej pewności.

A (attainable) – osiągalny. Mierz siły na zamiary. Oceń swoje możliwości i zasoby. Uwzględnij także czynniki zewnętrzne. Być może w 3 miesiące nie będziesz w stanie odłożyć na wyjazd na Karaiby, ale na wypad nad Bałtyk w zupełności wystarczy. Nie oznacza to, że należy zapomnieć o Karaibach, tylko uwzględnić, że należy zbierać pieniądze dłużej lub odkładać więcej.

R (relevant) – istotny. Bardzo ważne! Cel ma atrakcyjny dla Ciebie. Nie dla kogoś innego, nie może też być Ci narzucony. Jeśli po raz kolejny masz pojechać w to samo miejsce lub wybrałeś je, ponieważ „wszyscy tam jeżdżą i trzeba tam być”, to może to nie być dla Ciebie wystarczająco interesujące i motywujące.

T (time-bound) – terminowy, określony w czasie. Musisz wiedzieć, kiedy Twój cel ma być osiągnięty. Nie może zostać zawieszony w czasie, w nieokreślonej przyszłości. Wyjazd ma się odbyć w najbliższe wakacje czy może następne? Konkretna data pozwoli jednoznacznie zweryfikować czy cel został osiągnięty.

Wszystkie składowe metody SMART są równie ważne. W zależności od wybranego celu niektóre łatwiej będzie sformułować, inne trudniej, ale warto na to poświęcić czas.Pamiętasz krok 1? Wykorzystaj ponownie kartkę i pamiętaj o formułowaniu swoich myśli w sposób pozytywny.

Poniżej znajduje się przykład, jak może wyglądać opisać swój cel.


S sprecyzowany

M mierzalny

A osiągalny

R istotny

T terminowy

Przygotuję się do biegu na 5 km                       

Napiszę pracę dyplomową

   

Będę trenować 3 razy w tygodniu   

Napiszę 5 stron tygodniowo

       

Mam czas na trening, a do zawodów jest wystarczająco dużo czasu

Takie tempo pozwoli mi ukończyć pisać pracę w odpowiednim czasie

Lubię biegać i chciałbym wziąć udział w zawodach   

        Ta radość po skończeniu pisania ;-)

   

Za 3 miesiące biorę udział w zawodach

       

Za 3 miesiące prześlę pracę do promotora

           


Co jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli? Z pewnością nie jest to koniec świata. Nie wszystko jest zależne od Ciebie, zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, których nie mogłeś wcześniej przewidzieć. Dzięki temu, że masz przed sobą plan, możesz go przeanalizować, poprawić czy znaleźć lepszy czas na realizację swojego celu. Nie poddawaj się!

Wpis przygotowała: Natalia Matuszewska


U progu 2021 roku zapraszamy do udziału w akcji  #NowyRokZPolDoc. Przygotowaliśmy dla Was teksty związane z realizacją planów, spełnianiem naukowych marzeń, rozwojem i nabywaniem nowych umiejętności. Odwiedzaj nasz FunPage na Facebook’u i naszą stronę www, to jeszcze nie koniec!

Nie czekaj ani chwili dłużej...